HomeStore
Select Output Voltage
Select Color
-70%
The Story
Input voltage: AC110/220V ± 15%
Output voltage: DC0-120V4A
Rated power: 480W
Product size: 21.5CM (length) * 11.5CM (width) * 5CM (height),
instructions:
(No matter how high the voltage is adjusted to, the current is 4A, and the current cannot be adjusted. The actual current is determined by the load). Any device with a current less than 4 can be used, and any device with a current greater than 4A cannot be used
(Power formula) Voltage X current=power
For example, when connected to an 80V3A device, the power is 240W, and when connected to a 120V2A device, the power is 240W
Terminal description and wiring method
L. N AC input terminal FG grounding mark V+DC output positive terminal
V-DC output negative terminal ADJ adjustable potentiometer for fine adjustment of output DC voltage
● Full voltage input
● Miniaturization
● Protection function short circuit/overload/overvoltage
100% full load aging test
Input voltage&frequency range -110/220V AC/47~63Hz
Start the impulse current ---------------20A@120VAC (Cold start)
Output adjustment range ---------------------------------------------------------------
Overload protection -105% to 200% (rated load), self recovery
Overvoltage protection -115% to 135% (rated output voltage)
Short circuit protection ------------------ self recovery
Output startup time --------------- ≤ 2S@120VAC  ≤ 1.0S@230VAC
Output hold time --------------- ≥ 10mS@120VAC ,≥ 20mS@230VAC
Insulation strength: Input output: AC1500V, 1min
Input - Chassis: AC1500V, 1min
Output - Chassis: DC500V, 1min
Working environment -10 ℃ to 50 ℃; 20% to 90% RH (no condensation)