DEPG0213BN/ GDEM0213B74 |
resolution |
212x104 |
Wide operating temperature range |
-20℃ ~ 60℃ |
Power consumption |
ultra-low power consumption |
Viewing angle |
180 degrees |
Use in the sun |
support |
Ultra-wide temperature -20 degrees use |
support |
Sample Code For Reference [Github]
If you need technical support please check below link to find more details.
T5-ink-series
What's in the box?
1 X T5 V2.3.1_2.13
1 X Power Cable(Jst 2pin 1.25mm)
2 X Pin
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Details & Craftsmanship
Description
Warm Hint
If you already have a T-U2T, you can buy the DEPG0213BN No Chip version.
If you don't already have a T-U2T, you can purchase the DEPG0213BN T-U2T version.
T5 2.13inch E-Paper
Overview
Features
No backlight, keeps displaying last content for a long time even when power down.
Ultra low power consumption, basically power is only required for refreshing.
Comes with development resources and manual (examples for Arduino-esp32).
Renew
(Expected to sell on April 6, 2022)
LILYGO® 2022/4/2
2.13 inch/DES electronic paper/ultra wide temperature
This is a 2.13-inch DES electronic paper display
What is DES?
DES products are greater than 1:45, ordinary EPD products are less than 1:25.
The driver IC includes
Ultra-wide temperature working range: -20℃ ~ 60℃
Specifications |
Operating voltage |
3.3V |
Interface |
3-wire SPI, 4-wire SPI |
Display color |
black, white |
Grey level |
2 |
Full refresh time |
8s |
Refresh power |
26.4mW(typ.) |
Driver chip |
SSD1680 |
Display Driver |
DEPG0213BN/ GDEM0213B74 |
resolution |
212x104 |
-20℃ ~ 60℃ |
Power consumption |
ultra-low power consumption |
Viewing angle |
180 degrees |
Use in the sun |
T5-ink-series
What's in the box?
1 X T5 V2.3.1_2.13